Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID) – „𝐙𝐚𝐣𝐞𝐝𝐧𝐨 𝐳𝐚 𝐛𝐨𝐥𝐣𝐢 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐞𝐭“

Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID) je međunarodni dan koji se na inicijativu Europske komisije globalno obilježava već dugi niz godina. Tom prilikom brojni akteri iz oblasti obrazovanja, zaštite djece, medijske politike i telekomunikacionog sektora promovišu sigurno i odgovorno korištenje interneta i digitalnih tehnologija. Dan sigurnijeg interneta 2021. godine u svijetu će se i ovaj put obilježiti pod sloganom „Zajedno za bolji internet“ (“Together for a better internet”) dana 09. februara/veljače. U Bosni i Hercegovini se ovaj dan obilježava od 2011. godine na inicijativu udruženja „Međunarodni forum solidarnosti – EMMAUS“ (MFS-EMMAUS), u organizaciji Centra za sigurni internet u BiH1, koji Vas ovim putem poziva da se pridružite obilježavanju ovog značajnog dana, te podržite aktivnosti u oblasti sprječavanja zloupotrebe djece i mladih u digitalnom okruženju. Inicijativu također podržava Ministarstvo sigurnosti BiH, Regulatorna agencija za komunikacije BiH, kao i BiH Konzorcij za zaštitu djece koji uz MFS-EMMAUS čine organizacije UNICEF i Save the Children.

Vođen uspjehom prethodnih godina, Centar za sigurni internet u BiH obilježavanje Dana sigurnijeg interneta realizira kroz takmičenje za učenike osnovnih i srednjih škola na temu sigurnosti na internetu. Takmičenje će se sastojati od online kviza sa pitanjima vezanim za sigurno korištenje interneta i digitalnih tehnologija, koji će biti dostupan putem web platforme www.sigurnodijete.ba. Kviz će biti aktivan samo na dan obilježavanja SID-a 2021- 09. februara/veljače, od 09:00 do 19:00 sati, nakon čega će sistem aplikacije za online takmičenje generisati
pobjednike kviza među djecom koja su tačno odgovorila na 80% i više pitanja, te potom objaviti pobjednike i osvojene nagrade. Svi pristupi kvizu će biti kodirani, te će u cilju zaštite ličnih podataka djece pobjednici biti objavljeni pod jednistvenim kodom, uz navođenje škole pobjednika na online platformi Centra za sigurni internet u Bosni i Hercegovini, kao i na Facebook i Instagram profilu „Sigurno dijete“. Djeca se mogu pripremiti za kviz tako što mogu pronaći odgovore na pitanja na online platformi Centra za sigurni internet u Bosni i Hercegovini-
www.sigurnodijete.ba.

I ove godine obilježavanje SID-a podržavaju partneri i sponzori Centra za sigurni internet koji su prepoznali značaj zaštite djece i mladih na internetu. Ovogodišnji sponzori Dana sigurnijeg interneta su: m:tel, Logosoft i BH Telecom. Sponzori su za sretne dobitnike obezbjedili nagrade kao što su mobiteli, tablet i druge vrijedne nagrade. Medije ovim putem pozivamo da se uključe u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta (SID 2021) obavještavanjem šire javnosti i objavom postera u elektronskoj formi, te time ispolje društvenu odgovornost i doprinesu podizanju svijesti o važnosti prevencije zloupotrebe djece i mladih u digitalnom okruženju.

Uputstvo za djecu:

Zajedno za bolji internet!

Djeco, pridružite nam se i osvojite vrijedne nagrade!

Šta trebam uraditi?

  • Posjetiti web stranicu Centra za sigurni internet u Bosni i Hercegovini sigurnodijete.ba i upoznati se sa sigurnim korištenjem interneta;
  • Dana 09. februar/veljača 2021. godine od 09:00 – 19:00 sati posjetiti web stranicu sigurnodijete.ba i registrirati se za kviz;
  • Zabilježiti svoj jednistveni kod pristupa kvizu;
  • Riješiti kviz pitanja o sigurnom korištenju i

Preuzeto sa https://www.sigurnodijete.ba

Razni materijali za roditelje, nastavnike i učenike možete naći ovdje https://www.dansigurnijeginterneta.org/index.php/materijali-i-savjeti/ 

 

 

Vijesti

ŠKOLSKA PRIREDBA POVODOM DANA DRŽAVNOSTI BOSNE I H...
23 Nov 2021 16:19 - Super User

  Svim učenicima, roditeljima, uposlenicima, saradnicima i građanima Bosne i Hercegovine u [ ... ]

Pročitaj više...
Dan državnosti Bosne i Hercegovine
22 Nov 2021 14:05 - Super UserDan državnosti Bosne i Hercegovine

Bosna i Hercegovina ima hiljadugodišnju državnu tradiciju. U pisanim izvorima prvi put se
ominj [ ... ]

Pročitaj više...
Posjeta bratske škole iz Turske
16 Nov 2021 13:36 - Super UserPosjeta bratske škole iz Turske

Nakon produživanja i potpisivanja novog Protokola o bratimljenju naše škole sa bratskom školom [ ... ]

Pročitaj više...
Ostale vijesti

Kontakt podaci

JU OŠ "Suljo Čilić" Jablanica

Komune Vejle 28.

88420 Jablanica

Bosna i Hercegovina

Tel.: 036 752 240

Email:os.cilic@bih.net.ba

Virtuelno prošetaj našom školom

Klikni na sliku i pomjeraj lijevo ili desno.

Brojač posjeta

Danas223
Jučer225
Sedmica1073
Mjesec658
Ukupno381782

Visitor Info

  • IP: 52.23.219.12
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

4
Online

03 December 2021
© JU OŠ "Suljo Čilić" Jablanica - Adis Pirija. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates