
LINK Poduzetnički centar Mostar u saradnji sa osnovnim školama provodi kampanju podizanja svijesti o upravljanju i ponovnoj upotrebi elektronskog otpada (e-otpada) u okviru projekta „Unapređenje cirkularne ekonomije elektronskog otpada u ADRION regiji – CIRCLEWASTE“. U kampanji učestvuju osnovne škole s područja Konjica i Jablanice, među kojima je i JU Osnovna škola „Suljo Čilić“ Jablanica.
Cilj kampanje je povećati svijest građana o pravilnom odlaganju te mogućnostima ponovne upotrebe elektronskog otpada, te podstaći aktivno uključivanje lokalne zajednice u zaštitu okoliša. Učenici u ovom procesu imaju prvenstveno edukativnu i promotivnu ulogu, oni su pokretači promjena i promoteri odgovornog ponašanja.
Pozivamo sve građane da podrže kampanju i odgovornim odlaganjem e-otpada doprinesu očuvanju životne sredine. Akcija prikupljanja trajala je u periodu od 20.do 30.aprila 2026.godine.
Kontejneri za elektronski otpad su smješteni u dvorištu škole (za krupni i sitni elektronski otpad), te na parkingu stadiona „Salem Halilhodžić“(sitni elektronski otpad).
Dana, 10.juna 2026. godine na takmičenju za prikupljanje elektronskog otpada, koje je realizovano u sklopu projekta „ Unapređenje cirkularne ekonomije elektronskog otpada u ADRION regiji – CIRCLEWASTE“ naša škola je osvojila drugo mjesto.
