DAN NEZAVISNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE 2024

DAN NEZAVISNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE

Ove godine 1. marta, po 29. put obilježava se Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Naime, 28. februara 1995. godine Skupština Republike Bosne i Hercegovine izglasala je Zakon o 1. martu po kojem je propisano da se taj dan obilježava kao praznik- Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Dana 29. februara i 1. marta 1992. godine, organizovan je referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine. Da bismo shvatili značenje tog datuma trebamo se vratiti u blisku prošlost.

Historijski slijed događaja u vremenu disolucije SFRJ i sloma socijalizma krajem 80-ih godina XX stoljeća, doveo je do prelomnih momenata u razvoju Bosne i Hercegovine tokom 1990. godine., zatim 1991. i 1992. godine.

Tokom 1990-e godine u Bosni i Hercegovini je ukinut jednopartijski, a uveden višepartijski sistem.

U novembru 1990. godine organizovani su višestranački izbori. Novoizabrani višestranački saziv Skupštine Bosne i Hercegovine konstituisan je početkom 1991. godine.

Sredinom 1991. godine u Skupštini Bosne i Hercegovine započela je diskusija o političkoj budućnosti Republike Bosne i Hercegovine. Kraj osamdesetih i početak devedesetih godina prošlog stoljeća označio je raspad socijalizma u Evropi, kao i bivšoj SFRJ. U novonastalim historijskim okolnostima uslovljenim disolucijom SFRJ, rasprava o budućnosti Bosne i Hercegovine slijedila je kao nužnost odlučivanja o daljnjem državnopravnom statusu Republike Bosne i Hercegovine. Radi se o tome da je disolucija SFRJ tokom 1991. godine i početkom 1992. godine ušla u svoj krajnji ishod. Zapravo, tokom 1991. godine tri jugoslovenske republike: Hrvatska, Slovenija i Makedonija su provele referendume građana i proglasile svoju suverenost i nezavisnost. Srbija i Crna Gora su odlučile formirati Saveznu Republiku Jugoslaviju. U takvim okolnostima organi Jugoslovenske federacije su prestali funkcionisati.

Tokom ljeta i jeseni 1991. godine u Skupštini Bosne i Hercegovine došlo je do polarizacije i međustranačkog sukobljavanja u diskusiji o političkoj budućnosti Bosne i Hercegovine.

Pitanje sukobljavanja vodećih stranaka je pitanje historijskog prava Republike Bosne i Hercegovine da se, kao i druge jugoslovenske republike, u uslovima disolucije federativne Jugoslavije, opredjeli za svoj suverenitet i nezavisni državnopravni status.

U Parlamentu Bosne i Hercegovine su se oblikovale dvije političke opcije oko budućnosti Bosne i Hercegovine.

Opciju o suverenom i nezavisnom državnopravnom statusu Republike Bosne i Hercegovine zagovarale su: Stranka demokratske akcije, Hrvatska demokratska zajednica, Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, Savez reformskih snaga za Bosnu i Hercegovinu, Liberalna stranka, Muslimanska bošnjačka stranka i Demokratski socijalistički savez.

Drugu opciju su zastupale Srpska demokratska stranka i Srpski pokret obnove, odbijale su svaku mogućnost suverenog i nezavisnog statusa Republike Bosne i Hercegovine, u službi Miloševićevog projekta Velike Srbije.

Izlaz iz međustranačkog sukobljavanja pronađen je u ideji raspisivanja referenduma građana o statusu Bosne i Hercegovine. Skupština Bosne i Hercegovine je 25. januara 1992. godine, donijela odluku o raspisivanju republičkog referenduma građana o suverenom i nezavisnom državno-pravnom statusu Bosne i Hercegovine.

Referendum je proveden 29. februara i 1. marta 1992. godine. U to turbulentno vrijeme, na referendum se odazvalo 64% građana Bosne i Hercegovine, upisanih u državni birački spisak građana. Velika većina, zapravo njih 99% koji su pristupili izjašnjavanju na referendumu pozitivno se izjasnilo da država Bosna i Hercegovina dobije status suverene i nezavisne države Bosne i Hercegovine.

Na temelju rezultata referenduma, zemlje Evropske zajednice, njih dvanaest su 6. aprila 1992. godine donijele odluku o međunarodnom priznanju Republike Bosne i Hercegovine. Potom su Bosnu i Hercegovinu 7. aprila 1992. godine priznale Sjedinjene Američke Države i mnoge druge zemlje svijeta. Do kraja 1992. godine Bosna i Hercegovina je dobila međunarodno priznanje od 76 zemalja svijeta. U organizaciju Ujedinjenih nacija Bosna i Hercegovina je primljena 22. maja 1992. godine. Time je Bosna i Hercegovina postala subjekt međunarodnog prava i faktor izgradnje mira u svijetu.

Važan momenat koji je vezan za pripremu i održavanje referenduma odnosi se na sam sadržaj referendumskog pitanja.

Referendumsko pitanje je glasilo: „Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine- Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?“

U strukturu referendumskog pitanja ugrađeni su principi ZAVNOBiH-a:

  • Bosna i Hercegovina je država ravnopravnih građana. Ona je istovremeno država svojih ravnopravnih naroda Srba, Hrvata, Bošnjaka i pripadnika drugih naroda koji žive u Bosni i Hercegovini.

Time je referendumsko pitanje afirmisalo subjektivitet svakog građanina kao individue i ravnopravnost naroda koji su ostvarili nacionalnu emancipaciju u okviru Bosne i Hercegovine.

Istovremeno Bosna i Hercegovina nije imala sreće da u miru razvija svoju nezavisnost i državnost. Već početkom aprila 1992. izvršena je agresija na Bosnu i Hercegovinu. Agresiju su sprovele snage odane Slobodanu Miloševiću, koji je imao plan da Bosna i Hercegovina ostane u sastavu Savezne Republike Jugoslavije, zapravo Velike Srbije. Ali, zahvaljujući svojim hrabrim kćerima i sinovima Bosna i Hercegovina se branila i odbranila.

Pored svih nedaća Bosna i Hercegovina egzistira kao nezavisna i suverena država unutar svojih historijskih i međunarodno priznatih granica.

SVIM UČENICIMA, RODITELJIMA, UPOSLENICIMA I GRAĐANIMA SRETAN DAN NEZAVISNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE

09 April 2024

01 April 2024

U prethodnom periodu održana su dva kantonalna takmičenja za učenike iz njemačkog jezika i...

22 March 2024

Draga djeco, poštovani roditelji, cijenjeni nastavnici Humanitarna organizacija „Merhamet" MDD –...

Kontakt podaci

JU OŠ "Suljo Čilić" Jablanica

Komune Vejle 28.

88420 Jablanica

Bosna i Hercegovina

Tel.: 036 752 240

Email:os.cilic@bih.net.ba

Virtuelno prošetaj našom školom

Klikni na sliku i pomjeraj lijevo ili desno.

Brojač posjeta

Danas311
Jučer484
Sedmica2110
Mjesec6170
Ukupno626834

Visitor Info

  • IP: 3.12.162.179
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

3
Online

20 April 2024
© JU OŠ "Suljo Čilić" Jablanica - Adis Pirija. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates